Jechałem pod wpływem alkoholu? Potrzebuję adwokata!

Prowadzenie auta z promilami we krwi nie jest najrozsądniejszą rzeczą, którą można zrobić w życiu. Każdy jednak jest tylko człowiekiem i może popełnić błąd, analizujemy wobec tego co można poradzić w sytuacji, gdy czeka nas bardzo duża kara za taką jazdę. Sprawdzimy w jaki sposób można się bronić w procesie sądowym.

Kwestia prawa

Kiedy zostaniemy zatrzymani przez policję oraz okaże się, że mamy zbyt dużą ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, nie będziemy mogli kontynuować jazdy. Nasze prawo jazdy zostanie zatrzymane ze efektem natychmiastowym, a sprawa będzie skierowana do sądu. Dzieje się tak zawsze gdy funkcjonariusze wykryją, że miała miejsce jazda pod wpływem alkoholu. Adwokat jest pierwszą osobą, z którą powinniśmy się dalej skontaktować. Dzięki temu mamy szansę zmniejszyć straty, które będą dla nas zdecydowanie dotkliwe. Należy przypomnieć, iż istnieją dwa progi, które wiążą się z różnymi konsekwencjami. Jeśli przekroczymy 0,2 promila alkoholu we krwi, sprawa zostanie potraktowana jako wykroczenie. Nie otrzymamy więc wyroku, który pozostanie wpisany do naszych akt. Gorzej gdy będziemy prowadzić mając we krwi przeszło 0,5 promila. Wówczas sprawa będzie potraktowana jak przestępstwo. Pomnijmy, że nie każdy prawnik będzie chciał prowadzić naszą sprawę, gdy miała miejsce jazda pod wpływem alkoholu Kancelaria prawna może uznać, że sami jesteśmy sobie winni i należy postarać się o obrońcę z urzędu. Dlatego warto wykonać telefon do przynajmniej kilku prawników, z pewnością znajdziemy osobę, która zrozumie naszą sytuację oraz będzie chciała pomóc.

Konsekwencje

Należy jednak wziąć pod uwagę, że niekoniecznie uda się nam wybronić na tyle mocno, by uzyskać uznanie za winnych bez wymierzania kary. To może udać się tylko wtedy, gdy zostaliśmy złapani tuż po wyjeździe z domu, a przekroczenie progu zabraniającego jazdy było bardzo niewielkie, np. urządzenie wskazało 0,21 promila. Jednak w innym przypadku należy liczyć się z długotrwałym zakazem prowadzenia pojazdów, a także wysoką grzywną, dlatego że tak najczęściej karana jest jazda pod wpływem alkoholu Obrońca z prawdziwego zdarzenia będzie w stanie wynegocjować niższy wymiar kary, jednakże nie należy liczyć się z niezwykle łagodnym potraktowaniem. Jazda po spożyciu nie jest bowiem dopuszczalna społecznie.