Jak zadbać o swoje zdrowie?

Dbanie o swoje zdrowie jest bardzo ważne. Już od małego jesteśmy uczeni, co jeść, a czego unikać, aby być zdrowym. Problem w tym, że mało osób wyrabia sobie nawyk np. dokładania surówki do obiadu, zamiast schabowego, który jest smażony na dużej ilości oleju słonecznikowego. Niestety prawdą jest, że jesteśmy tym, co jemy. Na szczęście idzie to zmienić!

Czym są kalkulatory dietetyczne?

Kalkulatory dietetyczne pomagają nam wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli naszym celem jest zrzucenie lub nabranie kilku kilogramów, powinniśmy znać swoje zero kaloryczne. Wystarczy podać wiek, wagę, wzrost oraz swoją dzienną aktywność, aby dowiedzieć się, ile powinniśmy jeść. 

Istnieje kilka metod liczenia naszego zapotrzebowania. Najpopularniejszym sposobem jest BMI. Problem w tym, że często jest to bardzo zły wyznacznik. Osoba wysportowana, nie powinna brać pod uwagę tego pomiaru. Jeśli nasz tryb życia nie ma nic wspólnego z fitnessem, możemy z niego skorzystać.

Najlepszym kalkulatorem jest CPM, ponieważ bierze najwięcej czynników pod uwagę. Istnieje spora szansa, że wyliczymy nasze zero kaloryczne za pierwszym razem. Aczkolwiek musimy wiedzieć, że nie zawsze tak jest. Powinniśmy przyjąć mały margines błędu i odpowiednio dodawać lub odejmować kalorię w zależności co jest naszym celem.

Co jeść na diecie?

Tak naprawdę całe życie jesteśmy na diecie. Dieta to styl odżywiania, jeśli jemy codziennie pizzę i popijamy colą, również jesteśmy na diecie. Wielu ludziom słowo ”dieta” kojarzy się ze sporymi restrykcjami i ograniczeniami. Jest to błędne myślenie. Warto wprowadzić do naszego życia zdrowe jedzenie i unikać niezdrowego jedzenia, ale nie na zawsze. Jeśli damy sobie cel, aby nie jeść przez 30 dni pizzy, a gościła ona u nas trzy razy w tygodniu, to istnieje spora szansa, że nie damy rady wytrzymać. Powinniśmy wprowadzić małe zmiany. Zamiast trzy, to może dwa razy w tygodniu, a miesiąc później tylko raz? Każdy z nas jest inny, ale u każdego ta metoda powinna się sprawdzić.

Jeśli zarzucimy sobie zbyt duże restrykcje, to nie wytrwamy w naszym celu. Wyrobienie nawyków trwa według badań 21 dni. Co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że często nasze nawyki pozytywne lub negatywne budujemy latami!