Problemy rodzinne, które wymagają pomocy psychoterapeuty

Istnieją sytuacje, które przewracają dotychczas ustabilizowane życie do góry nogami. Często powodują tak gigantyczny poziom stresu, że trudno jest z nimi poradzić sobie nawet dorosłemu człowiekowi, a co dopiero bezbronnemu dziecku. Jednym z takich kryzysowych chwil jest rozpad rodziny na skutek rozwodu. Zanim jednakże dochodzi do tego ostatecznego rozwiązania, przeważnie da się wyróżnić szereg sygnałów ostrzegawczych. Mogą być one wyraźniejsze, jak np. ustanie pożycia, coraz bardziej gwałtowne kłótnie bądź mniej oczywiste, jak ciągłe branie nadgodzin przez jednego z partnerów, notoryczne spędzanie weekendów poza mieszkaniem, mężczyzna np. na rybach, a kobieta na zakupach czy babskich wypadach.

W takich momentach wzajemnego napięcia wskazana jest psychoterapia dla rodziców. Pod okiem doświadczonego terapeuty można dojrzeć pewne, pozornie oczywiste rzeczy, których wcześniej się nie dostrzegało. Pomoc psychoterapeuty jest także rekomendowana w przypadku wszelkich problemów wychowawczych. Kiedy matka i ojciec mają poczucie, że kontakt między nimi, a ich dziećmi się pogorszył. Gdy nie wiedzą, w jaki sposób się z nimi porozumieć. Wówczas mogą zapobiec powiększaniu się dystansu. Przywrócić stosunki rodzinne z powrotem na właściwe tory. Innym ciężkim doświadczeniem, które będzie wymagało profesjonalnej pomocy jest ciężka choroba dziecka. Często przecież w takich przypadkach rodzice mają wręcz świadomość, że powinni zacząć przygotowywać się na najgorsze. Niektórzy ludzie wolą pośrednią formę kontaktu z uwagi np. na swoją nieśmiałość. Łatwiej jest im uzewnętrzniać swoje bolesne sekrety do słuchawki niż patrząc w oczy drugiemu człowiekowi. W dzisiejszych czasach jest to jak najbardziej możliwe.

Z pomocy specjalisty można korzystać bez wychodzenia z domu. Psycholog przez telefon przecież jest tak samo skuteczny, jak ten w gabinecie. Tak czy siak chodzi o słuchanie i mówienie. Na tym polega specyfika warsztatu pracy w tym zawodzie. Każda z trzech wyszczególnionych powyżej sytuacji jest dla młodego człowieka doświadczeniem wręcz traumatycznym. Psychoterapeuta dla dzieci pomoże uporać się z przeważającym ciężarem, wytworzyć mechanizmy obronne. Mają one za zadanie złagodzić stres. Wzmocnić. Pomóc przetrzymać najgorsze bez zbytniego uszczerbku dla zdrowia psychicznego.

Wpis powstał przy współpracy z Inrelatiorodzina.pl