Piękne drzwi drewniane bez kucia i remontu mieszkania? To możliwe!

Odmienić swoje wnętrze w prosty i bezinwazyjny sposób, a to tego niskim kosztem – to marzenie wielu osób. Na szczęście, nawet tak – wydawałoby się – poważne prace jak wymiana drzwi, nie muszą wiązać się ze sporym bałaganem. Na rynku są firmy, które wstawiają zupełnie nowe drzwi, niemal bez kucia.

Drzwi do bloków z wielkiej płyty – najtrudniejsze wyzwanie

Budownictwo minionych dekad, mimo niewątpliwych zalet w postaci ciekawego układu urbanistycznego, ma także wiele minusów – to głównie niewielka powierzchnia pomieszczeń czy małe możliwości zmiany układu ścian wewnątrz budynków. Poza tym, cechą bloków z wielkiej płyty są zintegrowane ze ścianą, stalowe ościeżnice. Ich wymiana może być nie lada wyzwaniem. Ale nie jest to sytuacja bez wyjścia. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest montaż drzwi na istniejące futryny. Mogą to być np. drzwi drewniane, klasyczne drzwi pokojowe z przeszkleniem a nawet drzwi stalowe. Korzyści to przede wszystkim krótki czas całej operacji. Wystarczy dopasowanie skrzydła do istniejącego otworu i ewentualna korekta zawiasów. Bez kucia, wiercenia i pyłu, nieuniknionego przy nawet niewielkim remoncie.

Nowe drzwi drewniane na kilka sposobów

Dopasowywanie drzwi do istniejących futryn to opcja najprostsza, ale niejedyna. Jeśli zależy nam na lepszym efekcie wizualnym i chcemy ukryć mało estetyczne, metalowe elementy, to alternatywą będzie montaż futryn nakładkowych. Co to takiego? W dużym uproszczeniu, nowa ościeżnica zakładana na starą. Konstrukcja jest tak przemyślana, aby maskowanie odbywało się przy minimalnym zawężaniu otworu drzwiowego. Nie trzeba się zatem obawiać, że montując ościeżnice nakładane, pogorszymy komfort codziennego użytkowania mieszkania. Całość prezentuje się bardzo estetycznie i tylko fachowcy będą w stanie rozpoznać, że mamy do czynienia z innym typem futryny. Takie rozwiązanie sprawdzi się zresztą nie tylko w przypadku drzwi wewnętrznych – z powodzeniem można wykorzystać taki zabieg przy wymianie drzwi wejściowych. Drzwi antywłamaniowe nie stracą swoich właściwości, a cały proces montażu jest zdecydowanie krótszy w porównaniu do klasycznego wariantu.

Trudne przypadki

Są sytuacje, gdy standardowe rozwiązania się nie sprawdzą. Chociażby stare, nietypowe ościeżnice, których nie można usunąć, bo groziłoby to uszkodzeniem świeżo wyremontowanej łazienki. Co zrobić wtedy? Wystarczy znaleźć firmę, specjalizującą się w montażu drzwi do istniejących futryn. Tacy specjaliści są w stanie przystosować także nienormatywne ościeżnice do współczesnych drzwi. Przesunięcie zawiasów, wykonanie otworów na zamki – to wszystko drobnostka, a pozwoli cieszyć się widokiem eleganckich drzwi w najprostszy sposób. Planując wymianę drzwi w swoim domu, warto zrobić wcześniej rachunek zysków i strat – nie tylko w kwestii pieniędzy. Warto policzyć, czy cena, jaką trzeba zapłacić za bałagan w całym mieszkaniu nie jest zbyt wysoka. Nowoczesne metody, minimalizujące użycie wiertarki, to oszczędność także naszego czasu, który musielibyśmy poświęcić na gruntowne sprzątanie.

Wpis powstał przy współpracy z Vrata.pl