Jak degustować wino? Wskazówki dla kobiet

Jak romantyczna kolacja we dwoje to oczywiście z kieliszkiem wina w dłoni. Świece, butelka czerwonego wina i pyszne dania mogą zbudować świetną atmosferę. W takiej sytuacji ważna jest również odpowiednia degustacja wina. W szczególności w drogiej restauracji. Jak zatem robić to dobrze? Podpowiadamy.

Vinho Verde Alvarinho, Cava Semi Sexo, Prosecco Brut Millesimato – te nazwy dla wielu osób mogą brzmieć dość egzotycznie. Innym są świetnie znane z wybornego smaku oraz wysokiej jakości. Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z winami, musisz przede wszystkim dowiedzieć się jak je degustować. W każdej szanującej się restauracji takie degustacje są na porządku dziennym. Producenci przede wszystkim zwracają uwagę na to, aby wina były ucztą dla wszystkich zmysłów. Smak, węch, ich widok… To wszystko ma spore znaczenie i w ostateczności sprawia, że popijanie posiłków tego typu trunkami jest niezwykłą przygodą, która trwa bez końca. Przekonaj się zatem jak zabrać się za degustację wina.

Jak degustować wino?

Aby dobrać odpowiednie wino do konkretnego posiłku należy posiłkować się kilkoma zmysłami. Przede wszystkim gość w restauracji powinien zwrócić uwagę na barwę trunku oraz jego klarowność. Kolejna kwestia to łzy, jakie pozostawia po sobie napój po rozkołysaniu. Trunek musi mieć bowiem określoną gęstość, co świadczy o jego esencjonalności. Aby to sprawdzić, można postawić kieliszek na stole i zataczać nim delikatnie kółka. Wino będzie miało długie łzy, jeżeli zostawi po sobie delikatny ślad, który utrzyma się przez chwilę na naczyniu. Kolejny bardzo ważny aspekt w przypadku degustacji win takich jak Prosecco Brut Millesimato, Vinho Verde Alvarinho, czy też Gruner Veltliner, jest ich zapach. Po rozkołysaniu wina należy je powąchać i spróbować określić bukiet zapachowy. Kolejny etap to oczywiście degustacja samego smaku. Aby jej dokonać, należy wziąć niewielki łyk, a następnie subtelnie rozprowadzić trunek po całej jamie ustnej. W momencie smakowania, nie można szybko przełykać wina. Jest to bowiem błąd, który nie pozwoli Ci poznać jego wszystkich walorów.

Podczas degustacji bądź subtelna, ale pewna siebie

Co ważne, dla wszystkich kobiet, podczas degustacji trunku powinny one być delikatne, jednak pewne siebie. Nawet, jeżeli robisz to pierwszy raz – nie pokazuj tego po sobie. Możesz swobodnie określać smaki i zapachy, jakie czujesz w trakcie degustacji. Będzie to informacją dla Twojego partnera, czego może się spodziewać, jeżeli zdecydujecie się na tę konkretną butelkę. Po degustacji daj znać kelnerowi, czy odpowiada Wam ten wybór. Następnie naleje on wino do kieliszków. Oczywiście romantyczną kolację we dwoje możecie również przygotować w domowym zaciszu. Nie musicie w tym celu wybierać się do drogiej i prestiżowej restauracji. Będzie to spora oszczędność, ale również oznaka romantyzmu i zaangażowania. A do wystawnej kolacji warto także wybrać odpowiednie wina.

Gdzie kupić dobre wino? 

Jeżeli szukasz takich win jak Gruner Veltliner, Vinho Verde Alvarinho, czy też Prosecco Brut Millesimatomożesz swobodnie odwiedzić sklep internetowy wina.pl. To właśnie w tym miejscu znajdziesz wiele wykwintnych trunków w bardzo korzystnych cenach. Ich wysyłka przebiega bezpiecznie oraz sprawnie, dzięki czemu podczas romantycznej kolacji we dwoje będziecie mogli się raczyć przepysznym trunkiem, który zaspokoi Wasze wszystkie zmysły!

Wpis powstał przy współpracy z portalem Wina.pl