Geodezja – co to takiego?

Każdy z nas może potrzebować kiedyś pomocy geodety. Czym zajmuje się taki specjalista i jak wygląda jego praca?

Geodezja czyli mierzenie

Naukowa definicja geodezji to wykonywanie pomiarów terenowych związanych z ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi, a także określenie położenia punktów na powierzchni Ziemi. Brzmi to wszystko skomplikowanie ale w praktyce chodzi o proces związany na przykład z wymierzaniem działki albo z ustaleniem przebiegu dokładnych granic, potrzebnych do budowy ogrodzenia. Dokładne wymiary, które ustala geodeta potrzebne są także do umiejscowienia budynku. Jeśli do tej pory nie budowaliśmy własnego domu ani nie sprzedawaliśmy większej działki, z geodetą mogliśmy się nigdy nie spotkać. Pracę takich specjalistów widać jednak na przykład podczas dużych inwestycji w mieście. Geodetę łatwo poznać po charakterystycznym sprzęcie pomiarowym na żółtym statywie z trzema nogami. 

Geodeta służy pomocą

Zakres usług, które świadczy firma geodezyjna jest zróżnicowany, ale podstawową jest tworzenie map do celów projektowych. Taki dokument jest niezbędny do tego, aby móc legalnie wybudować dom lub inny budynek. Geodeta będzie niezastąpiony w przypadku wykonanie dokładnej inwentaryzacji posiadanego terenu. W teorii to bardzo proste, bo powierzchnię działki można zmierzyć zwykłą miarką. W praktyce, to o wiele bardziej pokomplikowane zadanie. Geodeta musi dokładnie wyznaczyć poszczególne punkty stanowiące granicę danej działki. Nie chodzi tylko o to, aby zgadzały się wymiary konkretnego obszaru. Ważne jest precyzyjne umiejscowienie działki na mapie, względem innych, już istniejących. Do tego niezbędne są pomiary geodezyjne.

Pomiary geodezyjne i podział działki

Geodeta to specjalista, który pomoże dokonać podziału istniejącej działki na mniejsze części. Taki proces musi być przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem – to właśnie firma geodezyjna czuwa nad tym, aby nowo powstałe działki miały odpowiednie wymiary, posiadały dostęp do drogi i miały możliwość podłączenia wszystkim mediów. To, na co nie wszyscy zwracają uwagę to kwestia np. podlegania pod strefę ochrony konserwatorskiej. Dzieląc działkę trzeba się upewnić, że cała procedura nie spowoduje naruszenia przepisów. To dlatego warto wybrać usługi geodezyjne w sprawdzonej firmie.

Pomiary geodezyjne

Nawet najlepszy specjalista nie zdziała wiele bez odpowiedniego sprzętu. To dlatego dobry geodeta musi posiadać spory park maszyn, odpowiednich do pracy w każdych warunkach. Takim sprzętem jest m.in. tachimetr – niegdyś optyczny, dziś najczęściej elektroniczny. Geodeta wykorzystuje go do pomiarów kątów poziomych i pionowych a także odległości. Pomiary geodezyjne wykonuje się także korzystając z niwelatora – to urządzenie służące do pomiarów różnicy wysokości terenu. Pomocny jest także sprzęt korzystający z systemu GPS, dzięki czemu możliwe jest bardzo precyzyjne określanie wysokości – geodeta używa takiej pomocy do sprawdzania np. profilu drogi. Odpowiednia baza sprzętowa to gwarancja tego, że dana firma geodezyjna będzie w stanie szybko i sprawinie dokonać pomiarów.