Czym jest szyfr cezara?

Czym jest „szyfr cezara„, pojawiający się często w zapiskach historycznych, matematycznych ale oraz informatycznych? Mimo enigmatycznie brzmiącej nazwy, odpowiedź jest bardzo prosta. Jest to metoda szyfrowania podstawiennego, czyli nic innego jak zastąpienie litery alfabetu inną. Litera tekstu zastępowanego jest oddzielona od litery tekstu jawnego zawsze o stałą liczbę pozycji w alfabecie, zawsze w tym samym kierunku. Przesuwać można także w lewą jak i w prawą stronę, w przypadku liter np. A, B, Z cofamy się na początek bądź na koniec alfabetu (łacińskiego). Nie rozróżnia dużych oraz małych liter. Szyfr ten wykorzystywany jest również w programowaniu m.in w języku Python, a także C++.

Kalkulator ułamków

Następnym powtarzającym się problemem matematycznym wielu uczniów jest ułamek. Na samą myśl o dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu ułamków przypominają nam się godziny spędzone na przyswajaniu wiedzy. Z pomocą przychodzi kalkulator ułamków. Umożliwia nam wykonanie wszystkich wymienionych wcześniej działań, należy pamiętać jednakże o podstawowych nazwach. Licznik, czyli część ułamka oraz mianownik, czyli liczba wszystkich części. Mianownik nie może być zerem. Będąc przy kalkulatorach internetowych nie można, nie wspomnieć czym jest kalkulator zużycia prądu. Przy obecnych wzrostach cen wielu z nas pragnie mieć kontrolę nad zużyciem energii. Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń, ale czy wiemy ile nas kosztuje lodówka, pralka, komputer czy płyta indukcyjna? Okazuje się, że ponosimy różne koszty w zależności od eksploatowania urządzeń oraz sposobie ich wykorzystania. Na podstawie zaledwie kilku danych można w łatwy sposób wyliczyć jak dużo w przybliżeniu zapłacimy za energię elektryczną.

Ile zapłacę za prąd?

Z faktury za prąd potrzebujemy kwotę jaką płacimy za 1kWh, czas korzystania oraz moc urządzenia w watach. Moc zapisana jest bezpośrednio na sprzęcie, bądź na dołączonej ulotce. W razie problemów producent udziela takich informacji. Z zgromadzonych danych możemy oszacować koszty energii wszystkich wykorzystywanych urządzeń. W celu osiągnięcia pełnej kontroli nad wydatkami warto obliczyć zużycie dzienne, tygodniowe oraz miesięczne. Obraz kosztów pozwoli nam podjąć decyzję o ewentualnej zmianie urządzenia na bardziej energooszczędne, bądź zmianie dostawcy energii.