Jeśli kiedykolwiek leciałeś samolotem, z pewnością słyszałeś komunikat bezpieczeństwa, który mówi o tym, że w przypadku wypadnięcia masek tlenowych, należy założyć ją najpierw sobie, a potem dziecku. Wydaje się to nienaturalne – pierwszym odruchem jest ratowanie dziecka, a nie siebie. Zapominamy jednak, że jeśli my jesteśmy niedysponowani, nie będziemy w stanie w skuteczny sposób uratować naszego dziecka.
PRZECIEŻ NIC SIĘ NIE DZIEJE
W codziennym biegu łatwo jest przeoczyć pierwsze sygnały problemu. W schemacie praca – dom – obowiązki często zapominamy o zatrzymaniu się, popatrzeniu w głąb siebie lub innych. Koncentrujemy się na zapewnieniu potrzeb materialnych, tym, żeby było za co zapłacić czynsz, w co się ubrać. Nasze rozmowy zmieniają się w wymianę komunikatów co trzeba kupić i kto ma odebrać dziecko z przedszkola. Drobne problemy odsuwamy od siebie lub próbujemy pozorować, że ich nie ma. Nie dzieje się przecież nic poważnego, a każda rodzina boryka się z codziennymi problemami. Psychoterapia dla rodziców? Przecież to nie dla nas. Psychoterapeuta dla dzieci? Na pewno nie moich!
ZAUWAŻAMY PROBLEM
Niespodziewanie coś dzieje się w naszym życiu. Mąż zamyka się w garażu. Dziecko zaczyna przynosić ze szkoły uwagi oraz słabe stopnie. Przechodzimy na kilka miesięcy pracy zdalnej, musimy spędzać ze sobą prawie 24 godziny na dobę i okazuje się, że nie potrafimy ze sobą być, rozmawiać, w zasadzie wzajemna obecność nas denerwuje. Zdajemy sobie sprawę, że nie tak miało wyglądać nasze życie. Jesteśmy na pierwszym etapie – zauważyliśmy problem. A to oznacza, że możemy zacząć się z nim mierzyć.
SZUKAMY POMOCY
Jeśli jesteśmy gotowi na pracę nad problemem, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psychoterapia dla rodziców powinna być powiązana z pomocą dzieciom i odwrotnie, dlatego że najczęściej problemy dotykają całą rodzinę. W dobie pandemii internetu nie musimy udawać się do gabinetu. Psycholog przez telefon daje możliwość rozmowy w bezpiecznych dla nas warunkach – w domu, bez konieczności tracenia czasu na dojazdy. Trudniej też nam znaleźć wymówkę, aby odwołać wizytę. To ważne, aby psychoterapia dla rodziców i dla dzieci odbywała się regularnie.