Czesanie nie zawsze jest dla psiaków przyjemną czynnością. Oczywiście niektóre zwierzęta uznają to za swego rodzaju masaż, ale inne zaczynają chować się pod stół, a czasem wręcz skamleć lub piszczeć, gdy tylko dostrzegą szczotkę bądź grzebień w dłoni swojego opiekuna. Każdego psiaka do takiego czesania można jednak przyzwyczaić. A trzeba to robić już od szczeniaka, by później zwierzę nie bało się tej czynności. A jakie narzędzia służą do czesania psiaków? Czy lepiej sprawdzają się klasyczne grzebienie dla psa, czy może jednak szczotki?
Istnieje kilka takich podstawowych narzędzi przeznaczonych do czesania psiaków. Każde z nich może zadziałać dobrze, o ile zostanie dopasowane do rasy psa i przede wszystkim typu jego sierści. Szczotki druciane wykorzystywane są głównie do rozczesywania większych kołtunów. Zapobiegają też tworzeniu się zlepionych kłębisk sierści, dlatego też przeważnie używa się ich u psów, u których często pojawiają się kołtuny. Świetnie sprawdzą się m.in. u maltańczyków. Szczotki druciane są też najbardziej zbliżone do tych ludzkich, więc nieraz kształtem i wyglądem wyraźnie je przypominają.
Z rozczesywaniem kołtunów jeszcze lepiej powinny poradzić sobie tzw. szczotki „pudlówki”, jednakże z nimi problem jest taki, że potrafią one sprawić zwierzakowi ból. Bardzo ciężko tak ich używać, by nie sprawiać psiakowi dyskomfortu. „Pudlówki” wyposażone są bowiem w specjalne druciki kończące się kuleczkami, które mogą niestety ranić wrażliwą skórę pupila. A jaka szczotka do wyczesywania psa małego sprawdzi się najlepiej? Szukając odpowiedniego i przede wszystkim bezpiecznego narzędzia do czesania szczeniaków, warto zwrócić uwagę na szczotki nylonowe bądź te wyposażone w zwykłe włosie. Przyzwyczają one malucha do regularnej pielęgnacji. Nie będą mocno wyczesywać włosów, ale na pewno je wygładzą i sprawią, że sierść nabierze pięknego blasku.
W przypadku niektórych ras dużo lepiej od klasycznych szczotek sprawiają się jednak grzebienie. Na pewno też warto się w nie zaopatrzyć. Istnieją zresztą zarówno grzebienie duże, jak i małe. Tymi drugimi można wyczesywać psy ras mniejszych, czyli np. maltańczyki. Wyposażone w gęsto rozłożone ząbki świetnie sprawdzają się również w tych miejscach, do których klasyczna szczotka i duży grzebień nie są w stanie dotrzeć. Można wyczesywać nimi m.in. sierść występującą za uszami oraz tą pojawiającą się ogólnie w okolicach głowy.
Z kolei duży grzebień sprawdzi się u dużych psiaków. Przeważnie jest wybierany przez właścicieli zwierzaków charakteryzujących się obfitym podszerstkiem, wymagającym bardziej uważnej i dokładnej pielęgnacji. Duży grzebień dla psa długowłosego to narzędzie idealne m.in. dla owczarków niemieckich, ale też i innych owczarków oraz ogólnie rzecz biorąc psów ras dużych. W takich grzebieniach ząbki są przeważnie rzadko rozstawione, dlatego też z ich pomocą można szybko i bezboleśnie rozplątywać kołtuny. Tak naprawdę każdy właściciel powinien zaopatrzyć się i w szczotkę, i w grzebień, aby używać tych narzędzi naprzemiennie.
Comments
Eliza - 24 lutego 2021
Jakie słodkie psiaki 🙂 🙂 🙂